PASKOV

Sbor dobrovolných hasičů

Hasiči procvičili únikem oxidu siřičitého vnější havarijní plán Biocelu Paskov

Tři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojily ve čtvrtek 18.4.2013 po poledni do taktického cvičení v areálu a.s. Biocel Paskov (okres Frýdek-Místek) s únikem oxidu siřičitého z železniční cisterny, které mělo procvičit nový vnější havarijní plán firmy. Ten musí mít společnost mj. kvůli používání chemických látek.

Cvičilo zde pět jednotek hasičů – jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Frýdek-Místek, podniková jednotka hasičů z HZS Biocel Paskov a tři jednotky sboru dobrovolných hasičů – z obcí Paskov, Krmelín a Oprechtice.

Na počátku cvičení byla simulace vylomení stáčecího hrdla na vagónu na stáčišti při posunu železničních cisteren a vznik praskliny, odkud nekontrolovaně unikal oxid siřičitý. Jeden z obsluhujících byl intoxikován a zůstal ležet na vršku cisterny.

Hasiči v ochranných protichemických oblecích (OPCH) jej zachránili a donesli do bezpečí k ošetření, pak prošli dekontaminací. Další skupina hasičů v OPCH zkrápěla okolí úniku chemické látky vodní mlhou. Vodu používali z místní hydrantové sítě. I oni museli projít dekontaminací.

Součástí cvičení bylo zastavení úniku oxidu siřičitého z cisterny, vymezení nebezpečného prostoru, monitorování okolního ovzduší měřicími přístroji, součinnost a komunikace mezi zasahujícími jednotkami hasičů. Uzávěru dopravy a varování obyvatelstva měla na starosti Policie ČR.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Plán akcí 2024

20.1. ples SDH

30.4. stavění máje

10.8. předpouťová zahradní slavnost

 

 

Partneři SDH